11. maj 17.30 starter mandagshyggeroning

6. maj 2020 11:56 , af Jill Merry

Alle frigivne kan være med. Vi ses!

hilsen Kirsten Højer, Ludmila og Henriette

Hver mandag kl. 17.30.

Nu vil vi gerne i gang med vores hyggelige mandagsaftenture, så Ludmila, Kirsten og jeg har besluttet at fortsætte trods corona udfordringer men tillempet de nye betingelser for omgang med hinanden og brug af klubbens faciliteter

Ved mandagshyggeroning er der ingen der kommer til at ro alene medmindre de vil. 

Vi følger COVID-19 reglerne, hvor I kan læse om reglerne for brug af klubfaciliteter bl. a. under overskriften Yuhuu – forsigtig genåbning (f.eks. ingen adgang til loftet endnu).  Så dem forventer vi, at I kender når i kommer så tingene vil glide. På vandet må vi ikke ro mere end 6 i en gruppe. Det vil ikke være noget problem da vi alligevel plejer at dele os op efter hvor hurtigt,  Hvor langt eller hvor langsomt vi ror eller hvem vi snakker godt med. Hvad vi gør med kaffe og hygge må vi finde ud af hen ad vejen. 

Husk egen svømmevest og håndklæde til aftørring af båd. Vi sætter kajakkerne i vandet kl. 17.30 med lidt køforsinkelser, hvis der er flere end 10 (de nuværende regler i dag, den 6. maj) .

Ihh, hvor vi glæder os til at ro sammen med jer!

Henriette, Kirsten og Ludmila